17-latek z Gąbina zdobył mistrzostwo

REKLAMA

Podczas Mistrzostw Świata International Combat Organization, które odbywały się w Rzymie na początku listopada, pochodzący z Gąbina Maciej Olewniczak zdobył złoto, a jego trener, Wojciech Burdanowski – srebro.

Mistrzostwa Świata International Combat Organization odbywały się od 2 do 4 listopada we Włoszech. Pod patronatem tej organizacji, odbyły się zmagania reprezentacji kilku światowych federacji kick boxingu, m.in. WKA i WKL.

Polskę reprezentował dziesięcioosobowy skład, w tym mieszkaniec Gąbina Maciej Olewniczak oraz jego trener Wojciech Burdanowski.

PowiązaneTematy

Maciej Olewniczak to młody, 17-letni zawodnik, który do kadry Polski dostał powołanie po udanym występie na Mistrzostwach Polski w Świdnicy, gdzie w marcu br. zdobył złoto w swojej kategorii. Podczas mistrzostw we Włoszech wystąpił w formule K1 w kategorii junior -80 kg. W walce finałowej pokonał zawodnika Portugalii, Vieria Rafael.

– Maciek to młody, bardzo ambitny chłopak – mówi jego trener, Wojciech Burdanowski. – W walce z zawodnikiem z Portugalii wykazał się wielkim sercem. Walczył z bardzo doświadczonym zawodnikiem. Maćka “twarda głowa” i mocne uderzenia zdecydowały o jego zwycięstwie. W czasie walki zebrał dużo uderzeń przeciwnika, ale ciosy te nie zrobiły na nim dużego wrażenia. Na każdy atak odpowiadał dwa razy mocniej. Wygrał walkę, zdobywając złoty medal i pas organizacji ICO – wyjaśnia trener.

Jak dodaje, Maciek dostał od niego w prezencie koszulkę z autografem Legendy Polskiego kick boxingu, mistrza świata Marka Piotrowskiego, w której walczył.

Sam Wojciech Burdanowski również wziął udział w mistrzostwach, startując w dwóch formułach: MMA I K1. Zmagania rozpoczął w sobotę. Walka MMA była dla niego debiutem. – Chciałem sprawdzić się w wszechstylowej walce, gdzie walka toczy się w stójce i w parterze – tłumaczy.

Jego przeciwnikiem był zawodnik z Brazylii, Adao Soares Diego. Wojtek zaskoczył wszystkich, gdy w pierwszej rundzie obalił przeciwnika i dominował do końca rundy, będąc na nim w pozycji bocznej. Niewiele brakowało, żeby założył mu dźwignię na staw łokciowy. Druga runda była, niestety, na korzyść jego przeciwnika. Sędziowie zdecydowali o trzeciej rundzie dogrywkowej, w której również dominował Brazylijczyk. Ta przegrana wykluczyła Wojciecha Burdanowskiego z dalszej rywalizacji, ponieważ walki toczyły się w systemie “ pucharowym”.

– Pomimo tej porażki w walce, jest to dla mnie duży sukces. Odnalazłem się w nowej formule i walczyłem z zawodnikami jak równy z równym – mówi Wojciech Burdanowski.

W niedzielę rozpoczęła się rywalizacja w formule K1 senior – 90 kg. W tej wadze startowało łącznie czterech zawodników: Burdanowski Wojciech (Polska), Abdalla Elhasha (Egipt), Nikitenko Nikolai (Rosja) i Cooke Richard (USA). Walki toczyły się systemem pucharowym.

Po wygranym półfinale z zawodnikiem z Egiptu – Abdalla Elhasha (Egipt), Wojtek w finale walczył z przeciwnikiem z Rosji, Nikiteko Nikolai. Tym razem musiał uznać wyższość Rosjanina, ostatecznie zdobywając srebrny medal Mistrzostw Świata w kategorii senior w formule K1 -90 kg.

Obu zawodnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów sportowych.