120 mln na rozwój szkół zawodowych

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

– Maleje bezrobocie, więc potrzebujemy ludzi z dobrym wykształceniem – nie tylko wyższym – mówił podczas konferencji prasowej marszałek Adam Struzik. – Dziś widać, że nieocenieni są także specjaliści z wykształceniem zawodowym. Chcemy w tym procesie pomóc – dodał inaugurując jednocześnie nowy projekt skierowany do placówek zawodowych. Zakłada on wparcie finansowe  – największe w historii.

Właśnie ruszył projekt “Zintegrowany rozwój szkolnictwa zawodowego”, który realizowany jest przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. W jego ramach 159 mazowieckich szkół zawodowych otrzyma środki na dalszy rozwój. W sumie to 120 mln zł, z czego blisko 108 mln to pieniądze unijne. Z tej ogromnej puli skorzystają też szkoły z naszego subregionu. Do popularnych “zawodówek” z powiatu: płockiego, gostynińskiego i sierpeckiego trafi w sumie 4,5 mln zł.

Wagę inwestycji podkreślał marszałek Adam Struzik. – Mazowsze dynamicznie się rozwija, a firmy tu prężnie działające potrzebują wykształconych pracowników – przekonywał. – Musimy wspierać rozwój szkolnictwa zawodowego. Chcemy wzmocnić właśnie tę gałąź edukacji zarówno poprzez staże, jak i kursy specjalistyczne – wyjaśniał.

W ramach programu uczniowie mogą liczyć na doradztwo edukacyjno-zawodowe. Według wyliczeń z praktyk i stażów skorzysta 14 tys. osób. Projekt ma umożliwić młodym mazowszanom wkroczenie w rynek pracy z praktycznymi umiejętnościami. To ma pomóc w znalezieniu pracy.

– Duży odsetek bezrobotnych, którzy nie mogą się odnaleźć na rynku pracy, stanowią osoby z wykształceniem gimnazjalnym. Absolwenci szkół zawodowych już takich problemów nie mają- przekonywał Mariusz Bieniek, starosta płocki. – Dzięki stażom i praktykom młodzi ludzie mogą nauczyć się potrzebnych w dalszej karierze rzeczy. To bardzo mocno wpływa na kształtowanie rynku pracy, stąd taki projekt jest dla nas bardzo ważny – dodał po chwili.

Umowa na dofinansowanie, którą podpisano dziś w płockiej delegaturze Urzędu Marszałkowskiego, zakłada wzbogacenie obecnych procesów nauczania o nowe działania. Dzięki wsparciu mają pojawić się zatem nowe kierunki kształcenia. W ramach projektu przeszkolonych zostanie też ponad 1040 nauczycieli.

Realizacja projektu już się rozpoczęła i potrwa do 2023 roku.

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji