REKLAMA

​ORLEN bez tajemnic: Dlaczego powstała inicjatywa „Miasteczka Zdrowia”?

REKLAMA

PKN ORLEN, zgodnie z zapowiedzią, zaprosił płocczan do skorzystania z bezpłatnych badań i konsultacji lekarskich w Miasteczku Zdrowia. Z tej oferty skorzystało kilka tysięcy uczestników, a prezes koncernu zapowiedział organizację takich wydarzeń dwa razy w roku.

5 i 6 października br. w ORLEN Arenie odbyła się akcja pn. Miasteczko Zdrowia, podczas której można było skorzystać zarówno z podstawowych badań (np. sprawdzić poziomu cukru i cholesterolu we krwi, wykonać badania EKG czy pojemności płuc), jak i porozmawiać ze specjalistami z różnych dziedzin (pulmonologii, kardiologii czy onkologii). Projekt został przygotowany we współpracy z Ministerstwem Zdrowia (i pod honorowym patronatem ministra zdrowia), przy udziale kilkunastu partnerów.

Podczas wydarzenia wykonywano m.in. analizę składu ciała. – Odwiedzający chcą przede wszystkim poznać, jaka jest zawartość tkanki mięśniowej i tłuszczowej, co jest ważne przy zapobieganiu otyłości – dowiedzieliśmy się na stanowisku, zlokalizowanym na pierwszym piętrze ORLEN Areny. Jak tłumaczyła osoba wykonująca badanie, otyłość jest czynnikiem ryzyka wielu chorób, dlatego tak ważne jest, aby w porę zareagować. Testy pokazały, że wśród uczestników Miasteczka Zdrowia największym problemem było otłuszczenie narządów wewnętrznych i zbyt duża zawartość tkanki tłuszczowej, co zdarzało się nawet przy prawidłowej masie ciała.

Na stoisku obok można było uzyskać informacje, jak skutecznie rzucić palenie papierosów.

– Przede wszystkim trzeba znaleźć odpowiednią motywację – tłumaczy specjalistka. – Dlatego najpierw pytamy ile papierosów pali dana osoba dziennie, od jak dawna pali, co nam wskaże, jak duże jest uzależnienie pacjenta od papierosów. Następnie szukamy motywacji, np. poprzez uświadamianie pacjentom zagrożeń zdrowotnych. Czasem wspierać się trzeba również środkami farmakologicznymi. Na pewno rzucanie palenia nie jest łatwym procesem – przyznaje nasza rozmówczyni.

Z jakiego powodu PKN ORLEN zaangażował się w ten projekt?

– Czujemy się odpowiedzialni za społeczności lokalne i wsłuchujemy się w ich potrzeby – powiedział podczas konferencji prasowej Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN. – Podejmujemy szereg inicjatyw społecznych, również w obszarze ochrony zdrowia, skierowanych do mieszkańców Płocka i powiatu płockiego. Miasteczko zdrowia to projekt, który cieszy się dużym zainteresowaniem dlatego zakładamy, że będzie on realizowany cyklicznie, dwa razy w roku. Nie zapominamy też o potrzebie kompleksowych działań w tym obszarze. Dlatego wdrażamy program zdrowotny dla Płocka, na który przeznaczymy 10 mln zł – przypomniał Daniel Obajtek.

Dodał również, że koncern coraz więcej środków przeznacza na działalność fundacji (w 2015 roku – 7 mln zł, w 2019 – powyżej 40 mln zł), a ta kwota w dużej części idzie właśnie na zdrowie. Jak podkreślał, firma ma prowadzić nie tylko działania biznesowe, ale i społeczne.

A co sądzą o takich wydarzeniach sami uczestnicy? Pani Maria i pan Jerzy nie ukrywali zadowolenia. – Byliśmy już u kardiologa, teraz będę miała badanie EKG, zbadałam cholesterol i cukier – wymienia pani Maria. – Do specjalistów na co dzień trzeba czekać, a tu mamy okazję przebadać się od ręki – mówi pan Jerzy.

Seniorzy podkreślają, że wszyscy są bardzo mili, a na wiadomość, że miasteczko zdrowia będzie od teraz dwa razy w roku, jednogłośnie przyznali: „To bardzo dobrze, świetna informacja”. Przy tej okazji podziękowali za specjalne bezpłatne spektakle dla seniorów fundowane przez PKN ORLEN.

Rozmawiamy także z mieszkańcem Płocka, który jest po zawale serca. – Skorzystałem już z wizyty u kardiologa i badania echoserca. Cieszę się, że jest to organizowane w Płocku – przyznaje. Tłumaczy, że w jego rodzinie często zdarzały się nowotwory, ale on tego uniknął. – Rzadko piję alkohol i nie palę papierosów. Paliłem, jak miałem 7 lat, ale spotkała mnie wtedy sąsiadka i powiedziała ojcu. Wystarczyło, że pokazał mi wąski pasek od spodni i rozmowa się skończyła – wspomina z uśmiechem były nauczyciel.

Od odwiedzających miasteczko zdrowia słyszymy, że do przyjścia zachęciła ich również możliwość uzyskania porad zdrowotnych. – Można porozmawiać z dietetykiem czy kardiologiem, sprawdzić masę i skład ciała, a także dowiedzieć się na co zwracać uwagę przy dbaniu o swoją wagę. Wiedzy o zdrowiu nigdy dość – podsumowuje młoda uczestniczka wydarzenia.

Zdanie to podzielił prezes Daniel Obajtek, który w rozmowie z nami również zachęca do badań profilaktycznych. A z którego badania sam najchętniej by skorzystał?

– Najchętniej ze wszystkich – przyznaje z uśmiechem. – Współcześnie badania pozwalają niejednokrotnie na wcześniejszą diagnozę, a ta z kolei oznacza większe szanse na uratowanie ludzkiego życia. W przypadku chorób liczy się czas – podkreśla prezes zarządu PKN ORLEN.– Jest to szczególnie istotne w przypadku chorób onkologicznych, dlatego warto o tym pamiętać. Jeżeli wybieramy się do placówek medycznych dopiero wtedy, gdy coś nam dolega, to często jest już za późno, i to wówczas powstają ludzkie tragedie. Taka akcja jak miasteczko zdrowia pozwala na uświadamianie ludzi w tym zakresie – tłumaczy Daniel Obajtek.

Prezes podkreśla, że Koncern dalej będzie angażował się w podobne działania i to w całej Polsce. – My, jako ORLEN, przy tych dobrych wynikach, musimy odwdzięczyć się Polakom – argumentował.

Znaczenie inicjatywy miasteczka zdrowia docenił również minister Łukasz Szumowski.

– Miasteczko zdrowia jest niezwykle ważnym wydarzeniem – mówi minister zdrowia. – Potrzebujemy takich wydarzeń, aby wyjść z ofertą do mieszkańców – zaznacza prof. Łukasz Szumowski.

Tłumaczy, że jest to początek współpracy pomiędzy instytutami centralnymi a Płockiem. – Z mojej strony, jako ministra zdrowia jest niezwykle ważne, aby ta obecność specjalistów była stała. Cieszy mnie, że miasteczko zdrowia będzie już cyklicznie w Płocku, jednak ważna jest również obecność specjalistów. Dlatego chciałbym, aby powstały tu filie instytutów onkologii czy patologii słuchu – zapewnia prof. Łukasz Szumowski.

Uczestnicy wydarzenia bardzo chętnie korzystali z badań, jednak, jak przyznawali, na co dzień się nie badają. Co zrobić, żeby to zmienić?

– Musimy powolutku zmieniać mentalność ludzi i uświadomić im, że zdrowie jest to nasza własna odpowiedzialność, nikt za nas o nie zadba o nasze zdrowie – mówi nam minister zdrowia. – Nikt nie narzuci nam zdrowego trybu życia, nikt nie narzuci nam braku palenia, powstrzymania się od picia dużej ilości alkoholu czy nie nakaże zdrowego odżywiania się. To jest nasza praca, wykonana dla nas i dla naszych bliskich – tłumaczy minister zdrowia.

Podkreśla również, że takie działanie jak miasteczko zdrowia pokazuje, iż przy współpracy z PKN ORLEN można zrobić coś dobrego, można wyjść do ludzi i zachęcić ich do zadbania o zdrowie. – Wydarzenie odbywa się w sobotę i w niedzielę, kiedy większość osób nie pracuje, mogą więc przyjść tu z dziećmi, z rodzicami, z dziadkami – chwali pomysł minister.

Nasi czytelnicy dobrze oceniali projekt miasteczka zdrowia, pytali jednak dlaczego kolejki do specjalistów na co dzień są tak długie. Jakie działania podejmuje rząd, żeby to zmienić?

– Przez kilkanaście lat zdrowie było na szarym końcu priorytetów. Trudno te lata zaniedbań nadrobić w cztery lata. Rząd PiS zwiększył o 3 tys. ilość miejsc na studiach medycznych, zwiększyliśmy liczbę lekarzy o 11 tys., ilość pielęgniarek w Polsce o 20 tys. Kolejki do operowania zaćmy skróciły się o ponad dwa miasta wielkości Płocka. Teraz w wielu placówkach można ją zoperować w ciągu 14 dni. Tomografię komputerową, rezonans magnetyczny, w ponad 200 placówkach można wykonać od ręki. Te działania kontynuujemy, ale wszystkiego od razu nie zmienimy. Nie mamy magicznej różdżki, żeby obiecać godzinę oczekiwania na SOR czy 20 albo 30 dni na wizytę u specjalisty, ponieważ to są obietnice bez pokrycia. To, co my proponujemy, to jest ciężka praca, zwiększenie finansowania służby zdrowia, zwiększenie liczby studentów medycyny, poprawianie warunków pracy i to się dzieje – podsumowuje prof. Łukasz Szumowski.

Wiemy już, że wydarzenie, które odbyło się 5 i 6 października, będzie powtarzane cyklicznie, dwa razy w roku. Jak zachęca do uczestnictwa w nim Prezes PKN ORLEN?

– Zachęcam wszystkich, można bezpłatnie skorzystać z porad, konsultacji i badań medycznych. Profilaktyka jest bardzo ważna, korzystajcie Państwo z tego. Choćbyśmy mieli uratować jedno ludzkie życie, to jest to bardzo ważne – dodaje Daniel Obajtek.

Warto zaznaczyć, że podczas dwóch dni trwania akcji, swój słuch sprawdziło blisko tysiąc osób, niemal 800 skorzystało z konsultacji stomatologicznej, ponad 500 wykonało badania krwi, a blisko 200 – badania EKG.

W ORLEN Arenie w mammobusie badania wykonało ponad 100 kobiet, z poradni pomocy palącym skorzystało blisko 150 osób, tyle samo – z konsultacji kardiologicznych. Dużym zainteresowaniem cieszyły się stoiska fizjoterapeutyczne (250 odwiedzających), dietetyczne (100 osób) i Centrum Zdrowia Dziecka (120 konsultacji). Płocczanie chętnie rozmawiali o przeszczepach (na stanowisku Poltransplantu złożono ponad 150 deklaracji) czy „Biegu po nowe życie” (blisko 300 zainteresowanych).

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA
Kolejny Artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA

  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU